sobota 19. dubna 2014

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Již nějakou dobu jsem zachytávala ono nové slovo, bez konkrétní představy, oč vlastně jde. První konkrétní setkání s tabletem bylo na Letní škole matematiky v Rokytnici nad Jizerou v roce 2012, kdy nám tablet přišel osobně předvést pan Jiří Fraus. Nadšeně vyprávěl o blízké budoucnosti, která nám byla tak vzdálená ...! Na dotaz, kdo vlastní tablet, se nezvedla ani jedna učitelova ruka. V závěru prezentace nás alespoň vyzval, abychom si tablet přišli vyzkoušet. Přiznám se, že jsem nenašla dost odvahy uvést do chodu jediné zařízení v celé místnosti a před zraky  ikony tak významné společnosti, v sobě odhalit naprostého tabletového analfabeta. Větším zážitkem než tablet bylo pro mne vlastně setkání s panem Frausem :-)).
Podruhé jsem se setkala s tabletem během návštěvy rodinného přítele. Ukazoval nám hlavně fotografie, což pro mne opět nebyl důvod, abych nad tabletem více přemýšlela. Ale už jsem se začala vyptávat a zkoumat, co to vše umí.
Třetí setkání se opět odehrálo na Letní škole matematiky 2013, tentokráte v Koutech u Ledče nad Sázavou. Po celodenním školení matematiky nám večer byly rozdány tablety (iPady) do dvojic a regionální zástupce Martin Kuneš spojil výklad s praktickými ukázkami. Pamatuji si, že nás s kolegyní zaujala jedna naprosto jednoduchá aplikace k procvičování počítání do 10 (mimochodem ideální náročnost po celodenním namáhání mozkových závitů). Na displeji se vždy objevil matematický příklad a my jsme musely na obrazovku dát příslušný počet prstů, který se rovnal výsledku. Vždy jsme se shodly na řešení, rozdělily si role (tedy kolika prsty se každá z nás displeje dotkne) a vyhlásily ono magické "teď"! Prvně jsem tak zažila pocit, který z počítání s využitím tabletu může mít žák - přiměřenost, zábava, napětí a úspěch. Myslím, že s podobným zaujetím pracovaly i ostatní dvojice v sále. Docela by mne zajímalo, kolik účastníků již dnes tablet vlastní :-)).
Od doby Letní školy v Koutech jsem se začala více zajímat o to, co tablety vlastně umí a o jejich parametry. Když jsem se počtvrté setkala s tabletem skrze svého synovce, bylo již rozhodnuto - tablet si pořídím!


JAK TO VIDÍM:
Vyhrál tento: ASUS MemoPad 7, který byl vyhodnocen jako nejlepší tablet do 4 000 Kč. Více jsem již investovat nechtěla. Mám  dobrou zkušenost i s notebookem značky ASUS, takže k této značce jsem měla důvěru. Nicméně již jsem psala (zde), že  po krátké době používání u něho postrádám 2 věci (modul 3G pro využití internetu v době, kdy nemohu ve škole využívat WiFi a podporu čtečky Flexibook).  Takže až si tablet budu kupovat příště ... :-)) Jinak naprostá spokojenost :-)).

Tablet jsem kupovala v prodejně Euronicsu, prodavač mi nabídl i dodatkové pojištění na poškození, které není kryto ze záruky, např. rozbití tabletu, polití tekutinou apod. Doporučuji se na tento typ pojištění zeptat. Dříve jsem o něm neslyšela.

Neméně důležité jako tablet je i jeho pouzdro. Setkala jsem se s třemi typy obalů. Protože nevím, jak se jmenují, nazvala jsem si je sama:

  • Penálový - obal vypadá jako školní pouzdro, uzavírá se zipem ze tří stran. Do tohoto obalu se tablet volně vkládá.
  • Kapsový - připomíná kapsu na košili. Tento typ obalu dodává automaticky ke svým tabletům např. značka Prestigio. Obal slouží pouze jako ochrana při přenášení, při práci budete tablet vytahovat z obalu.
  • Notesový - vypadá jako desky na notes či knihu. Tablet je v něm pevně vsunut pomocí klipů, gumiček či textilního rámečku.  Zpravidla horní část  obalu se odklápí a slouží i jako stojánek při práci s tabletem. Prvně jsem si koupila neoriginální obal a zjistila, že tablet v něm pevně nedrží (dokonce mi i vypadl) a otvory na ovládací knoflíky, např. zapínání, hlasitost, sluchátka, nabíjení nesedí. Taktéž neobsahoval otvor na fotoaparát, takže při každém focení jsem musela tablet z obalu vyndat. Nakonec jsem si pořídila originální obal TransCover a vůbec tak neušetřila, jak jsem se prvně domnívala :-)). Jeho výhodou je, že tablet v něm pevně drží, obal nezvětšuje velikost tabletu a sedí všechny výstupy. Při fotografování již není potřeba obal sundávat. Velmi využívám funkci automatického vypnutí tabletu při zavření víka a naopak zapnutí při pouhém otevření. Originální obal TransCover je přesně to, co můj tablet potřeboval. Škoda, že jsem na to nepřišla hned ...  Takže moje rada zní:  neoriginální obal pořádně vyzkoušet, případně hned zakoupit originální kus.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:
Jak to všechno začalo
Co je tablet
Tablet ano nebo ne
Jak si vybrat tabletŽádné komentáře:

Okomentovat